71 شبکه رادیویی و تلویزیونی بهترین ظرفیت معرفی خدمات نظام استبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا علی دارابی در جلسه شورای سیاست‌گذاری چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که روز شنبه برگزار شد افزود: شبکه‌های معاند فارسی‌زبان مستندهای مختلفی در تمجید از دوران شاه ساخته‌اند تا رژیم پهلوی را تطهیر و علاوه بر این، خدمات آن زمان را برجسته‌ کنند که نشان‌دهنده سناریویی قوی برای این کار بود.
وی با اشاره به فعالیت 70 شبکه رادیویی و تلویزیونی در قالب مراکز استانی صدا و سیما و همچنین شبکه سراسری شما، عنوان کرد: ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در این معاونت تشکیل شده و همکارانم در حال پیگیری و انجام فعالیت ها هستند. در همه مراکز استانی هم ستاد مشابهی شکل گرفته است.
او اضافه کرد: ائمه جمعه، استانداران و دیگر مسئولان استانی در جلسات این ستادها شرکت می‌کنند و می‌توان گفت مراکز استانی در این زمینه بسیار پیشتاز هستند.
معاون امور استان‌های صدا و سیما با اشاره به زمان‌بندی طرح یعنی از فجر 96 تا فجر 97 خاطرنشان کرد: همایش‌های مختلف از جمله تجلیل از پیشگامان انقلاب اسلامی در هر استان، تولید سریال و فیلم تلویزیونی در مورد چهره‌های انقلابی، مستند کارنامه انقلاب و مواردی از این دست، جزو فعالیت‌های ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.
رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس نیز در این نشست گفت: باید پیش از هر اقدامی دغدغه های جوانان، شبه ها و پرسش های آن نسبت به هر موضوعی در خصوص انقلاب جمع آوری و پاسخ داده شود.
علی اصغر جعفری افزود: با تولید برنامه های شاخص و جریان سازی همچون مستندهای فاخر، معرفی آثار و کتاب های انقلابی، برنامه های گفتگو محور با حضور همه صاحب نظران از همه گروه ها و اقشار می تواند به تبیین و مقایسه تطبیقی انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها در دنیا بود.
همچنین حجت الاسلام محمدرضا زائری گفت: لازم است پیوست فضای مجازی برای ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی طراحی و اجرایی شود و از شبکه‌های اجتماعی بهره لازم را داشته باشیم.
این فعال فرهنگی با بیان اینکه در طول یک سال آینده باید با افراد شاخص و برجسته مصاحبه‌هایی داشته باشیم گفت: مخاطبان جدید، نیازمند تیم برنامه‌سازی جدید هم هستند، ضمن اینکه باید بر اساس رهنمودهای اخیر رهبر معظم انقلاب، صدای مخالفان را هم شنید و مسائل و دغدغه‌های آنها را گوش داد البته استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش که با نسل آینده در ارتباط است بسیار مهم است.
او با بیان اینکه افراد توانمند، خوش‌فکر و کاربلد در بدنه سازمان صدا و سیما حضور دارند گفت: فقط کافی است گاهی چارچوب‌ها را اندکی تغییر داد و از کار سفارشی پرهیز کرد زیرا نسل امروز از ادبیات کلیشه‌ای و سفارشی اکراه دارد.
زائری خاطرنشان کرد: پیرایش چهره پهلوی یکی از چالش‌های جدید پیش روی نسل جوان است و دشمن، تبلیغات فراوانی در این زمینه دارد بنابراین باید خطی که سعی دارد چهره روحانیت و نیروهای انقلابی را مخدوش کند شناسایی و آن را با گفتن واقعیت‌ها خنثی کرد.
حسن ملکی مشاور معاون سیما نیز در این نشست خاطرنشان کرد: امروز در خارج از مرزها اقدامات زیادی به ویژه در حوزه مستند برای تطهیر چهره مقامات رژیم سابق صورت می‌گیرد و تمام محتوای تهیه شده در فضاهای مجازی هم منتشر شده است که هدف عمده آنها، ایجاد حس حسرت نسبت به دوران گذشته است.
وی تصریح کرد: اقتدارسازی برای رژیم طاغوت از دیگر اهداف دشمنان در کنار شبهه‌آفرینی در مورد انقلاب اسلامی است و لازم است کاری در این زمینه و برای خنثی کردن نقشه‌های دشمنان صورت بگیرد.
او دامه داد: مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … در کشور وجود دارند و نباید در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، یکسره از خوبی‌ها گفت، بیان واقعیت‌ها باورپذیرتر و مستدل‌تر است و موجب اعتماد عمومی می‌شود. می‌توان روحیه پرسشگری را در بین مردم تقویت و از این طریق امید را در جامعه تزریق کرد.
حجت‌الاسلام علی سرلک هم با بیان اینکه خوانش انتقادی از انقلاب را باید به تدریج و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی نهضت اسلامی جایگزین کنیم عنوان کرد: خودانتقادی علامت حیات و بلوغ است و جذابیت دارد و یک مجموعه را از رکود نجات می‌دهد.
این عضو ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب با بیان اینکه می‌توان با هویت تبیینی انقلاب و با اتکا به ظرفیت صدا و سیما، جسارت‌ها را بیشتر کرد و به مسائلی که در اجتماع وجود دارند پرداخت خاطرنشان کرد: در بسیاری فعالیت‌ها گویی متولدان دهه‌های 70 و 80 را اصلا به عنوان مخاطب حساب نمی‌کنیم و به آنها توجهی نداریم، تغییر نگرش ترویجی در مورد انقلاب امری ضروری در شرایط کنونی است زیرا نه مفید است، نه لازم است و نه نتیجه‌بخش اما خودانتقادی می‌تواند موجب اعتماد شود.
مریم جلالی دیگر عضو شورا هم با اشاره به لزوم در نظر گرفتن چند گزاره مختلف برای نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: بینش جامعه را نمی‌توان در صدا و سیما تغییر داد و سطح عملکرد رسانه، تغییر رفتارها و نگرش‌هاست.باید چارچوب خاصی برای نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تدوین و مشخص کرد و یافتن این تِم، می‌تواند عزت ملی، غیرت ایرانی یا مسائلی مانند این باشد که همه اقشار را در بر بگیرد.
جلالی توجه به اقتضائات گیرندگان پیام رسانه‌ای را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: کارکردها و رویکردها هم باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند؛ بسیاری از رویکردها در حال حاضر اثباتی هستند در حالیکه امروز نیازمند رویکردی آینده‌محور هستیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت استان های صدا و سیما ، علی‌اصغر جعفری، حجت الاسلام محمدرضا زائری، حجت الاسلام علی سرلک، شهرام گیل آبادی، مریم جلالی، سیدعباس فاطمی، ابراهیم اسفندیاری، سیدسلیم غفوری، جواد شیخ‌اکبری، مجید علیزاده، محمدصادق پهلوان زاده، مجتبی توانگر، سیدفضل الله شریعت پناهی، محمدمهدی یادگاری، حمیدرضا زندی، وحید کمالی و امیر قمیشی اعضای شورای سیاست گذاری ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در این جلسه حضور داشتند.
فراهنگ** 9022** 1823
خبرنگار: رقیه نوری ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید