وزیر: آموزش و پرورش برای بقا نیازمند مشارکت های غیردولتی استبه گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا سید محمد بطحائی در آیین تکریم و معارفه روسای سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با بیان اینکه اصلی ترین ماموریت این سازمان توسعه ظرفیت های غیردولتی است اظهار داشت: با توجه به آنچه تحت عنوان ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی در اسناد بالادستی به ویژه سند تحول بنیادین آمده است، تحقق آن بدون مشارکت بخش غیردولتی، ممکن نیست.
وی تصریح کرد: توسعه و پیشرفت کشور، نیازمند تقویت و توسعه بخش خصوصی است و این امر در همه دستگاه ها به ویژه آموزش وپرورش امری حیاتی است .
بطحائی با اشاره به تخصیص منابع مالی برای پرداخت حقوق کارکنان، خاطرنشان کرد: با این وضعیت، اعتبارات دولتی برای توسعه بسیار ناچیز است ، بنابراین اگر توسعه را محدود به بخش دولتی کنیم، خود را از یک ظرفیت بزرگ محروم کرده ایم.
وی ادامه داد: منظور از مشارکت، تنها مشارکت مالی نیست، مشارکت مالی بخشی از حمایت های غیردولتی است، بخش دیگر آن ارائه ایده ها و راهکارها برای ارتقای وضعیت آموزش و پرورش است که باید همواره از آن به عنوان یک فرصت استفاده شود.
عضو کابینه تدبیر وامید با اشاره به سخنان رئیس جمهوری در جشنواره شهید رجایی مبنی بر توسعه مشارکت های مردمی، گفت: دولت یازدهم، با وجود همه مشکلاتی که با آن مواجه بود و تصورات غلطی که در برخی اذهان درخصوص مدارس غیردولتی ایجاد شده بود، سهم مدارس مذکور را از هشت درصد در ابتدای دولت به 11 درصد در پایان کار دولت یازدهم افزایش داد .
بطحائی خرید خدمات آموزشی را یکی از دیگر از تاکیدات رئیس جمهوری دانست واظهار کرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید، موضوع خرید خدمات ‌آموزشی هیچ گاه عملی نشد و برای اولین بار در دولت یازدهم بود که این امر محقق شد.
وی، ماموریت اصلی سازمان مدارس و مراکز غیردولتی را توسعه ظرفیت های بخش غیردولتی در دولت دوازدهم خواند و خاطرنشان کرد: منظور از توسعه مشارکت ها ، تنها توسعه مدارس و مراکز غیردولتی نیست، بلکه باید تلاش شود از ظرفیت های موجود شهرداری ها و شوراها بیش از پیش استفاده شود.
به گزارش آموزش و پرورش بطحائی استفاده از ظرفیت های موجود جامعه را از آموزه های دینی دانست وعنوان کرد: مدیریت قبلی سازمان زحمات زیادی در مسیر توسعه مشارکت ها متحمل شدند که جای تقدیر دارد وامید است ، مدیریت جدید با روحیه خستگی ناپذیر همراه با کار کارشناسانه و صبر و پایداری بیش از پیش در راه توسعه بخش های غیردولتی تلاش کنند.

** اساس برنامه های سازمان مدارس غیردولتی حمایت و نظارت است

رئیس جدید سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش نیز در این آئین گفت: هدایت، حمایت و نظارت، اساس برنامه های سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی خواهد بود.
مجتبی زینی وند اظهار کرد: موسسان مدارس غیردولتی، خیرینی هستند که با عشق و علاقه پا به عرصه تعلیم وتربیت گذاشته اند وبا وجود موانع و محدودیت ها به ارائه خدمت می پردازند.
وی افزود: از آنجا که آموزش وپرورش محور توسعه هر کشور است ، با وجود محدودیت های مالی موجود، انتظارات از آموزش وپرورش افزایش یافته و موجب فقدان تعادل شده است، بنابراین ما شاهد افزایش مطالبات از این وزارتخانه از سوی مسئولان ارشد نظام وهمچنین آحاد جامعه هستیم.
زینی وند توسعه آموزش وپرورش تصریح کرد: بدون مشارکت های همه دستگاه های دولتی و غیردولتی ، ارتقای وضعیت آموزشی و پرورشی امکان پذیر نیست، چنانکه رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود بر این مسئله صحه گذاشتند و رئیس جمهوری نیز در جشنواره شهید رجایی براین مسئله تاکید کردند.
وی ادامه داد: مسیر استفاده از ظرفیت های جامعه ، مدارس غیردولتی است وشوراهای مدارس غیردولتی در استان ها در این زمینه نقش اساسی دارند.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی گفت: در دولت تدبیر وامید شاهد رشد کمی و کیفی مدارس و مراکز غیردولتی بوده ایم و این روند در دولت فعلی با تلاشی مضاعف ادامه می یابد.
وی هدایت، حمایت و نظارت را سه محور اصلی برنامه های خود اعلام وخاطرنشان کرد: هدایت برای ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت مدارس غیردولتی با هدف برآورده کردن انتظارات رهبر معظم انقلاب ، رئیس جمهوری و آحاد جامعه صورت می گیرد همچنین از بستر قانونی ، مدارس و مراکز مذکور را حمایت می کنیم و با مساعدت موسسان دلسوز و خیر، کار نظارت را با هدف ارتقای کیفیت آموزشی وپرورشی، پیگیری خواهیم کرد.

** با اراده آهنین می توان موانع توسعه مشارکت را برطرف کرد

رئیس سابق مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی نیز در این آیین گفت: با اراده آهنین می توان موانع توسعه مشارکت را برطرف کرد.
مرضیه گرد اظهار کرد: خدا را شاکرم که به واسطه دو وزیر دولت تدبیر وامید توفیق خدمت پیدا کردم وتوانستم برای مدارس و مراکز غیردولتی ، مدارس آموزش از راه دور، مدارس هیات امنایی و شوراهای آموزش وپرورش ، گام هایی هرچند کوچک بردارم.
گرد برای رئیس جدید مدارس غیر دولتی آرزوی موفقیت و برای خود طلب حلالیت کرد و افزود: اجرای عدالت برای حاکمیت، موسسات غیردولتی و مردم کار بسیار دشواری است که امروز بار سنگین این مسئولیت از عهده اینجانب برداشته شد.
فراهنگ**1883**1823**9246** خبرنگار :‌مریم جلوداران ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید