مرمت پل تاریخی کوت سید صالح شهرستان کارون آغاز شدحسن ناصر یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این پل تاریخی زیر نظر کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مرمت و احیاء می‌ شود و اعتبار مورد نیاز از محل اعتبارات استانی تخصیص داده شده است.
وی افزود: با اجرای این طرح تمامی قسمتهای پل شامل پایه ها، دهانه‌های پل، و ستون‌های آن مرمت و بازسازی می‌شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کارون با اشاره به این که آهن آلات این پل چند سال پیش دزدیده شده است اظهار کرد: با استفاده از آهن آلاتی که مشابه آهن آلات قدیمی و از جنس پل است احیا می شود.
وی تاکید کرد: پس از مرمت تصمیم داریم کاربری پل را به پل طبیعت تغییر دهیم تا در کنار استفاده مردم از این پل تاریخی با ایجاد بازارچه های صنایع دستی در کنار آن بتوانیم اشتغالزایی نیز ایجاد کنیم.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود مرمت و بازسازی این پل در سال 97 پایان یافته و برای استفاده و بازدید عموم افتتاح شود.
پل تاریخی کوت سید صالح از آثار تاریخی شهرستان کارون در استان خوزستان است که دارای معماری منحصر به فرد بوده و از 39 ستون و 40 دهانه تشکیل شده است و به شماره 15867 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این پل تاریخی اولین اثر ثبت شده ملی شهرستان کارون است که 124 متر طول دارد و متعلق است به دوره پهلوی اول که به سبک پل‌های ساسانی ساخته شده و برای تردد در زمان سیل ایجاد شده است.
7164/6064
خبرنگار: عاطفه جوادی** انتشار دهنده: محسن بهاروندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید