رضوی:جشنواره ملی فرهنگی و ورزشی روستا در سال های آینده بصورت بین المللی برگزار می شودبه گزارش ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصر پنجشنبه در حاشیه افتتاح نخستین جشنواره ملی فرهنگی ، ورزشی روستا در جمع خبرنگاران در شاهین شهر افزود: یکی از هدف های برگزاری این جشنواره شناسایی و ثبت بازیهای بومی و روستایی کشور است تا پس از آمادگی کامل داخلی با کشورهایی که از این نظر با ما نزدیک هستند بتوانیم رقابت های بین المللی برگزار کنیم.
وی اظهار کرد: با برگزاری این بازیها بصورت جهانی و بین المللی از یکسو روستاییان در جهان هویتی خاص پیدا می کنند و از سوی حضور بانوان روستایی در این مسابقات به جهانیان این پیام را می رساند که شرایط حضور و درخشش برای بانوان ایرانی در همه عرص ها فراهم است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری افزود: در این جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور به عنوان یکی از سرمایه های فرهنگی و ورزشی و آداب و سنتی که در روستاها محفوظ مانده بود به مردم معرفی می شود.
وی با بیان اینکه تاریخ برخی روستاهای کشور به بیش از 10 قرن می رسد گفت: با برپایی این گونه مراسم و جشنواره ها وسایل و بازی های سرگم کننده که موجبات تندرستی افراد جامعه را فراهم می کند شناسایی و به عنوان سرمایه های کهن به نسل جوان معرفی می شود.
رضوی تصریح کرد: متاسفانه یکی از ضعف های ما در کشور عدم مستند سازی است و به این منظور یکی از گام های مهم در راستای برگزاری این جشنواره با هماهنگی فدراسیون ورزشی روستایی وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه ها بویژه بخش های غیردولتی و سازامن های مردم نهاد مستند سازی این بازی های در قالب این جشنواره ملی است.
وی با اشاره به حضور 31 استان در رقابت های این جشنواره گفت: با توجه به همکاری جدی مسئولان شهرستان شاهین شهر و میمه، این شهرستان جداگانه در این جشنواره شرکت کرده که با احتساب آن تعداد استان ها و مناطق شرکت کننده به 32 استان رسیده است.
رضوی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص شناسایی و احیای بازیهای ورزشی بومی در روستاها گفت: آمار رشته های شناسایی شده بسیار است و تنها در استان اصفهان 500 نوع ورزش بومی و روستایی شناسایی شده است و برنامه ریزی برای احیای این بازیها در دستور کار این معاونت قرار دارد.

**پارسال 160 هزار نفر شغل پایدار در روستاهای کشور ایجاد شد**
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری افزود: در سال 95 تعداد 160 هزار نفر شغل پایدار و جدید در روستاهای سراسر کشور توسط دستگاه ها و نهادهای مختلف ایجاد شده است.
وی با اشاره به توجه ویژه دولت به توسعه روستاها و گفت: رویکرد دولت در روستاها بصورت کارشناسی اجرا شده است و توسعه روستاها بمعنای واقعی در بحث های اجتماعی، اقصادی و فرهنگی صورت گرفته است.
رضوی با اشاره به تشکیل شرکت‌های مشارکتی روستاییان در سراسر کشور گفت: براین اساس امروز استان هایی همچون اصفهان، یزد، سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، قزوین، کرمانشاه و زنجان در این زمینه موفق عمل کردند و در کشور نمونه هستند.
نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا ‘ جام ریاست جمهوری’ با حضور 960 ورزشکار زن و مرد از سراسر کشور امروز (پنجشنبه) در ورزشگاه ملت شاهین شهر اصفهان آغاز شد.
این جشنواره با حضور ورزشکارانی از تمام استان های کشور با هدف توجه بیشتر به مناطق روستایی و معرفی فرهنگ و سنن و رشته های ورزشی بومی محلی و حفظ میراث معنوی و ناملموس به پیشنهاد معاونت توسعه روستا و مناطق محروم کشور نهاد ریاست جمهوری و با اجرای فدراسیون و هیات استانی ورزش روستایی و بازی های بومی، به مدت 2 روز برگزار می شود.
ورزشکاران حاضر در این جشنواره در بازی های بومی محلی هفت سنگ، دال پلان، چوب کشی، تیر و کمان دستی، لی لی، دوزبازی، گانیه، الختر و کشتی محلی به رقابت می پردازند.
در این جشنواره همچنین نمایشگاه صنایع دستی به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان مشتمل بر 35 غرفه، آثار صنایع دستی بیش از 50 هنرمند این عرصه را به نمایش گذاشته است.
اجرای موسیقی محلی توسط 12 گروه هنری از اقوام مختلف ایران و حضور چهره های هنری و سخنرانی مقامات ملی و استانی از جمله برنامه های اعلام شده در این جشنواره است.
ورود و پذیرش هیات های ورزشی از سراسر کشور به شاهین شهر دیروز چهارشنبه انجام شد.
افتتاحیه رسمی این رویداد امشب برگزار می شود.
شهرستان شاهین شهر با وسعتی حدود 6 هزار کیلومتر مربع ؛در 25 کیلومتری شمال شهر اصفهان واقع است.
ت/6994
خبرنگار:آرزو فلاح** انتشار: سلطانمرادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید