برگزاری آیین جشن عید سعید غدیر، عید ولایت و امامت در بلگرادبه گزارش ایرنا، طی این مراسم در مورد عظمت و اهمیت این واقعه، خطبه غدیرخم و همچنین خصوصیات امیرالمؤمنین (ع ) به عنوان جانشین رسول اکرم (ص) در امر ولایت و مبدأ امامت سخنرانی شد.
‘حسین ملاعبداللهی’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان و مونته نگرو در ادامه این مراسم ضمن تبریک عید سعید غدیر، به شرح واقعه غدیر خم پرداخت.
وی اظهار داشت: در سال دهم هجرت پیامبر اکرم (ص) پس از انجام فریضه حج، در هنگام بازگشت از مکه به مدینه در منطقه جحفه در ١٢ مایلی مکه در کنار برکه آبی منزل کردند و ازهمه یاران و همراهان خوبش خواستند متوقف شوند.
سپس یاران وی از روی هم گذاشتن جهاز شترهای کاروان جایگاهی مرتفع آماده کردند و پیامبر بر بالای آن قرار گرفتند به گونه ای که همه همراهان ایشان را ببینند و صدایشان را بشنوند. سپس پیامبر به ایراد سخن پرداختند و ضمن حمد و ثنای پروردگار و ذکر فضائل خویش، فرمودند، ‘مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِیٌّ مَوْلاهُ’،‌بود ( هرکس که من مولای او هستم علی هم مولای اوست.). پیامبر( ص) سپس از همه یاران و همراهان خواستند تا این نکته را تکرار کنند.
‘بعد از سخنرانی، ایشان در خیمه گاه خویش مستقر شدند و همه مسلمانان نزد ایشان رفتند و از ایشان تشکر کردند و تبریک گفتند و بعد از آن خدمت امیرمومنان حضرت علی رسیدند و این ولایت را به ایشان تبریک گفتند.’
سفیرمان در بلگراد افزود: سپس آیه شریفه الْیَوْمَ اکملت لکم دینکم بر پیامبر (ص) نارل شد و به این ترتیب رسول الله حجت را بر پیروان خویش تکمیل کردند. واقعه غدیر برای جهان اسلام، واقعه ای مهم و سرنوشت ساز بود. أهل تشیع آنرا عید و یوم اللهی می دانند که در آن سرنوشت رهبری مسلمین بعد از پیامبر در آن روشن گو مشخص گردید. البته گروهی از مسلمانان تفسیری متفاوت از این واقعه و سخنان پیامبر ارایه دادند.
‘آنها سخنان پیامبر را به معنای تعیین جانشین معنوی ایشان و نه تعیین رهبر سیاسی تفسیر کردند.’
عبداللهی گفت: رسول الله (ص) اندکی بعد از واقعه غدیر رحلت کردند و آنچه در عمل در تعیین رهبر سیاسی جامعه مسلمین اتفاق افتاد در سقیفه بنی ساعده شکل گرفت و نه بر اساس توصیه ای که در غدیر انجام شد.
‘بعد از این حادثه مسلمانان بر پایه دو تفسیر مختلف از واقعه غدیر مسیر آینده را دنبال کردند و به این ترتیب جهان اسلام به دو بخش اهل تشیع و اهل تسنن تقسیم گردید. ولی آنچه که باید از جانب همه مسلمان‌ها بدان توجه شود این است که همه مسلمین دارای یک خالق، یک معبود، یک پیامبر و ‌یک قرآن هستیم و همه اجزائی از یک مجموعه واحد هستیم.امروز دنیای اسلام در سراسر جهان به شدت تحت فشار و آسیب‌های جدی قرار دارد.’
ملا عبداللهی در ادامه سخنانش افزود: درسی را که ما باید از غدیر بگیریم درس شکیبایی، محبت و ارادت ورزی به پیامبر بزرگ اسلام و امام علی علیه‌السلام است که در دوران حیات خودشان بزرگمنشی و شکیبایی و اصالت شخصیتی خود را نشان دادند. آنچه را نیز که حضرت ازخود برجای گذاشتند همچون نهج‌البلاغه نشان دهنده عمق فکر،‌ عمق شناخت و عمق معرفت های بسیار ارزشمندی است که نشان دهنده شخصیت بسیار والای ایشان است که خوشبختانه اهل تسنن در کنار اهل تشیع ارادت ویژه نسبت حضرت علی (ع ) دارند و همین ارادت و محبت می تواند مبنای مستحکمی برای وحدت و همبستگی جهان اسلام قرار گیرد.
‘سعید خلیلوویچ’ رئیس موسسه علمی قم در بلگراد نیز در ادامه در باب خطبه غدیر خم و اهمیت حادثه‌ غدیر اشاره کرد که در لسان قرآن، غدیر به عنوان نعمت حقیقی خداوند برای مسلمین معرفی شده است.
وی توضیح داد که حادثه‌ی غدیر در شرایطی اتفاق افتاد که مسلمین با رهبری پیامبر عظیم‌الشأن اسلام قبلا نصر و فتح الهی را در مکه و مدینه جشن گرفته بودند ولی خداوند متعال با این وجود از پیامبر می‌خواهد که پیام غدیر را ابلاغ نماید و اگر ابلاغ نکند تمامی رسالتش را به انجام نرسانده است .
شبک**اروپام**436**1392**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید